Castrol Türkiye ve Hazar Bölgesi Direktörü Kerim Kermen Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Castrol Türkiye, pazar ağını genişleterek hedef büyütüyor

Türkiye'de 60 yıldır faaliyet gösteren Castrol Türkiye, global Castrol içinde önemli bir üretim üssü haline geldi. Bursa Gemlik'te bulunan ve bugün, dünyanın en gelişmiş Castrol tesislerinden biri haline gelen Castrol Türkiye tesisi, iç pazarda satılan ürünlerin yüzde 85'ini üretiyor. Üretim üssü olmanın yanı sıra çevreye ve spora verdikleri değerle de ön plana çıktıklarını belirten Castrol Türkiye ve Hazar Bölgesi Direktörü Kerim Kermen, yenilikçi bakış açılarını ve teknoloji odaklı çalışmalarını anlattı.

Castrol, 112 yıllık bir geçmişe sahip. Castrol'ün dünyadaki ve Türkiye'deki madeni yağ sektöründeki konumu ve üretim/Ar-Ge/yönetim gücü hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Birçok farklı kullanım alanı ve endüstri grubu için motor yağları ve madeni yağlar geliştirmeye devam eden dünya markası Castrol, Türkiye'de 60 yıldır faaliyet gösteriyor, 50 yıla yakın bir süredir ise üretim yapıyor. Castrol olarak rekabetin yoğun yaşandığı, yüksek teknolojili ürün pazarında Türkiye'de liderliğimizi sürdürüyoruz. Bugün, dünyanın en gelişmiş Castrol tesislerinden bir tanesi olan ve Bursa Gemlik'te bulunan tesislerimizde iç pazarda sattığımız ürünlerin yüzde 85'ini üretiyoruz. Teknoloji odaklı bir şirket olarak büyük titizlik gerektiren laboratuvar çalışmalarımızın yanı sıra sürekli olarak Ar-Ge ve pazarlamayı yenilikçi bakışla bir potada harmanlamaya dayanan iş prensiplerimiz, bizleri bugünlere ve geleceğe taşıyan en önemli unsurların başında geliyor.

“2013'te Türkiye'den yaptığımız ihracatı artırdık”

2013'ü Castrol Türkiye açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Öncelikle 2013'te Türkiye'de 60'ıncı yılımızı kutlamanın onurunu yaşadık. Castrol Türkiye yönetiminde bulunan Hazar Bölgesi ülkeleri içerisindeki Azerbaycan, Tacikistan, Özbekistan, Gürcistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan ile Kuzey Kıbrıs'ın yanı sıra 2013'te Rusya ve Yunanistan'a da ürünlerimizi göndermeye başladık. Zaten Türkiye pazarı olarak toplam büyüklüğümüze bakıldığında yönetimimizde bulunan bu ülkelerin toplamının 5 katı bir büyüklüğe sahibiz. O yüzden Türkiye, Hazar Bölgesi gibi çok kritik bir enerji ağında Castrol'ün bölge merkezi. 2013'te pazarlarımızı genişleterek Türkiye'den yaptığımız ihracatı artırdık, böylece Castrol dünyası içindeki önemli konumumuzu daha da pekiştirdik. Sadece üretim ve lojistik üssü değil aynı zamanda Ar-Ge üssü olma konusundaki hedeflerimizi de bir bir gerçekleştiriyoruz.

Motor sporlarında hem global hem ulusal arenada yer aldığımız sponsorlukların bir bir şampiyonluklarla sonuçlanması, Türkiye'de kurduğumuz işbirliklerinin başarıları ve Castrol'ün global reklam kampanyasının ilk olarak Türkiye'den başlatılması, 2013'e dair gurur verici gelişmelerdi. 2013'ün Castrol ile müşterilerimize yağın ötesinde hizmet verdiğimiz bir dönem olduğu için mutlu ve gururluyuz.

Çevre dostu motor için çevre dostu motor yağı

Castrol Türkiye'nin çevre vizyonu nedir? Bu alanda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz, ürünlerinizi bu vizyon çerçevesinde nasıl şekillendiriyorsunuz? 

Dünya'nın lider araç üreticileriyle birlikte motorun tasarım aşamasından itibaren birlikte çalışıyor, geleceğin çevre dostu, yakıt tüketimi düşük motorlarını birlikte geliştiriyoruz. Dolayısıyla çevre dostu motor için çevre dostu motor yağı da hayati önem taşıyor. Örneğin motorun ilk dolum aşamasından itibaren yetkili servislerde bulunan Castrol EDGE Professional ürününü kullanmak karbondioksit emisyonlarının azalmasını sağlıyor; bu da Castrol EDGE Professional ürününün kullanıldığı her araç başına yılda 8 ağaç dikmek anlamına geliyor.

“Dünyanın en iyi yarış takımları ile beraber çalışıyoruz”

Castrol markası, “sporla” özdeşleşen bir marka haline geldi. Bu alanda hangi çalışmaları yapıyorsunuz? Spor, Castrol firması için ne anlam ifade ediyor? 

Motor sporları bizim büyük bir heyecan ve tutkuyla yer aldığımız alan. En zorlu şartlar altında bile performans gösteren, ileri teknolojiye sahip yağları geliştirmek için dünyanın en iyi yarış takımları ile beraber çalışıyoruz. VW ve Ford ile Dünya Ralli Şampiyonası'nda, BMW ile Alman Touring Otomobil Şampiyonası'nda (DTM) Audi ile Dünya Dayanıklılık Şampiyonası'nda (Le Mans) Skoda ile Kıtalararası Ralli Şampiyonası'nda (IRC) ve Volvo ile İsveç Touring Otomobil Şampiyonası'nda, Castrol EDGE ile başarılara imza atıyoruz. Lamborghini Super Trofeo Serisi'nin tek resmi yağı da yine Castrol EDGE. 

(KUTU)

MİNİ ANKET

Ehliyetinizi ne zaman aldınız?

1982

İlk otomobilinizin marka/modeli neydi?

1980 model 131

Kullandığınız otomobilin marka/modeli nedir?

BMW 520d

Arabanızla ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

Tork, tork ,tork

Trafikte sizi sinirlendiren şeyler nelerdir?

Saygısız ve duyarsız sürücüler


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next