Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Turkcell, otomotiv sektörüne yönelik çözümleriyle geleceği bugünle birleştiriyor

Bugün, Türkiye'de mobil abone sayısı yaklaşık 69 milyon, mobil penetrasyon oranı ise (0-9 yaş arası hariç olmak üzere) yüzde 100'ün üzerinde. 3G abone sayısı 47,5 milyonu buldu. Makineler arası iletişimde kullanılan hat sayısı ise 2 milyon civarına ulaştı… Toplam mobil trafik miktarı yılın her çeyreğinde artıyor, iletişim ihtiyacı gün geçtikçe çoğalıyor. İletişim teknolojileri pazarının Türkiye'deki büyüklüğünün 42 milyar TL'nin üzerinde olduğunu söyleyen Selen Kocabaş, mobil teknolojinin bugün geldiği noktayı ve GSM sektörünün otomotiv sektörüne ne gibi fırsatlar sunduğunu anlattı.

Turkcell bugün, Avrupa'nın ikinci büyük operatörü konumunda. Bu başarının kaynağı nedir?

Rekabetin yoğun olduğu bir sektördeyiz ve coğrafi sınır tanımayan bir arenada küresel aktörlerle birlikte varlık gösteriyoruz. Üstelik yalnızca Türkiye'de değil bulunduğumuz bölgede de teknoloji lideri olma rolünün gereğini yapmak durumundayız. Turkcell olarak biz, bugüne dek bu rolü başarıyla sürdürdük ve 35 milyon aboneye ulaştık. Turkcell Grup'un faaliyet gösterdiği 9 ülkede ise toplam müşterimiz 71 milyon oldu. Bu büyümeyi sürdürülebilir kılmak için, güçlü altyapımıza ilk 9 ayda 1 milyar TL yatırım yaptık, teknoloji ve inovasyon ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran çözümler sunduk. İnovasyon önemli, kendi teknolojilerinizi üretebiliyor olmak önemli, fiber omurganızı güçlendirmeniz, mobil iletişim kalitesini arttırmak için kapsama kalitenizi en üst seviyelere çekmeniz önemli. Mobil iletişim teknolojileri muazzam bir hızla gelişiyor. Müşterilerinizin en yeni teknolojiyi sizde bulacağını bilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra her sektörde olduğu gibi markanıza yaptığınız yatırımların da önemi çok büyük. Bugün Turkcell, Türkiye'nin en güçlü ve sevilen markalarından biri. Marka değerine yakışır hizmet sunmak ve iletişim yapmak gücünüzü daha da üst seviyelere çekiyor.

Mobil teknolojinin bugün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Gelecekte mobil teknoloji alanında bizleri neler bekliyor?

Mobil teknoloji ile dönüşen yeni bir dünyanın içinde yaşıyoruz. Bu değişimin merkezinde ise akıllı cihazlar var. Bundan 60 yıl önce üretilen devasa bilgisayarlardan, bugün avuç içine sığan akıllı cihazlara uzanan hızlı bir dönüşüm yaşandığını görüyoruz. McKinsey Danışmanlık'ın yayımladığı “Yıkıcı Teknolojiler - Disruptive Technologies” adlı raporda, araştırmalar neticesinde önümüzdeki 10 – 15 yıl içinde küresel ekonomiyi, insanların hayatını ve iş dünyasını tamamen dönüştürecek 12 teknoloji aktarılıyor. Bu listede etkisi en büyük olacak olan teknoloji ise mobil internet. Mobil internetin ardından bilgiye dayalı işlerin otomasyonu, bulut bilişim ve makineler arası iletişim (M2M) geliyor. Makineler arası iletişimin sağladığı imkânlar ise; bu teknolojinin sağlıktan otomotive, enerjiden tarıma hayatın her alanında daha yoğun kullanılmasına vesile oluyor. Aynı zamanda kullanıcılar tarafından üretilen içerik miktarı da gün geçtikçe katlanarak artıyor. Buna karşılık bulut teknolojilerinin gerek bireylere gerekse şirketlere güvenli ve genişleyebilir bir veri saklama olanağı sunması, bu veriye her an, her yerden erişimin ve paylaşımın mümkün olması nedeniyle kullanıcıların ihtiyaç duyacağı önemli hizmetlerden biri de bulut çözümleri oluyor. Böylece şirketler büyük altyapı yatırımlarının maliyetlerine katlanmaksızın işlerini hem verimli, hem hızlı hem de güvenli şekilde her yerden yönetebiliyor.

Turkcell mobil teknolojiler alanında ne gibi yatırımlar yapıyor, şirketlere ne gibi faydalar sağlıyor?

Şirketlerimize, dünya ile rekabet edecek teknolojiyi en kolay ve uygun koşullarda sunmak Türkiye'nin lider iletişim ve teknoloji şirketi olarak bizim sorumluluğumuz. Turkcell bugün farklı ölçeklerde, farklı ihtiyaçlara sahip yaklaşık 520 bin şirkete hizmet veriyor. Otomotivden perakendeye, enerjiden lojistiğe ekonomik sistem içinde var olan tüm sektörler için teknolojik çözümler sunuyoruz. Geçtiğimiz günlerde şirketlerin bilişim teknolojilerini etkin kullanımı için Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek yeni bir model geliştirdik. İş'te Teknoloji Hamlesi adını verdiğimiz bu modelle sektörlerin ve şirketlerin ihtiyaçlarına özel çözümleri kategorize edip, Turkcell güvencesiyle müşterilerimize sunuyoruz. Bundan böyle Türkiye'de ister küçük ister büyük her şirket, büyümek, verimli çalışmak için teknoloji kullanımını artırmaya yönelsin diyoruz. Yeni iş modelimizde Yönetim”, “Pazarlama”, “İşbirliği”, “Bulut ve Bilişim Teknolojileri” ve “Network” alanlarının her birine özel setler oluşturduk. Bu setlerimizin içinde her boyutta şirketin hedeflenen ihtiyacını karşılayacak çözümlerimiz bulunuyor. Bu sayede, şirketlerin iş hayatlarını kolaylaştırıyor, verimliliklerini artırıyor, maliyetlerini azaltıyor, rekabette avantaj sağlıyor ve iş süreçlerinde etkinliklerini artırıyoruz.

Bilgiye ve işe her an her yerden erişim sağlamak üzere sunduğumuz çözümlerin başında, Turkcell AkıllıBulut geliyor. Artık şirketler donanım, yazılım, lisans, işletim, internet ve güvenlik gibi Bilgi Teknolojileri (BT) hizmetlerini yüzde 80 tasarruf ile http://www.turkcellakillibulut.com/ adresi üzerinden alabiliyor. Şirketlerin ön yatırım, bakım ve güncelleme masraflarını ortadan kaldıran Turkcell AkıllıBulut ile bulut hizmetlerine her an, her yerden ve her cihazdan istenilen kapasiteyle ulaşılıyor.

Makineler arası iletişim teknolojisinin sağladığı artılar neler?

Makineler arası iletişim (M2M) odaklı çözümlerimiz şirketlerin süreç ve operasyon yönetimi verimliliğine en büyük etkiyi sağlıyor. M2M teknolojisi sayesinde, Turkcell müşterisi şirketler akıllı araç sistemleriyle benzinden tasarruf edebiliyor, enerjide kayıp kaçak oranlarını çok daha düşük seviyelere çekebiliyor, stok takibinde maliyetlerini düşürebiliyor, gıda bozulmalarını engelleyebiliyor ve böylece daha fazla operasyonel verimlilik sağlayabiliyorlar. Turkcell'li şirketler için en kaliteli iletişim olanaklarını sunmanın yanı sıra iyi bir iş ortağıyız. Birlikten kuvvet doğar, bizimle çalışmayı tercih eden şirketleri teknolojik dönüşümün yolunda bir adım öne taşımayı, başarı yolunda basamakları birlikte tırmanmayı hedefliyoruz.

Turkcell'in 2014 aksiyon planında neler var? Uzun vadede hedefleriniz nelerdir?

Mobil internet, bulut bilişim, M2) 2014'te de sektörümüzün odak alanları olacak. Çözüm ortaklarımızla birlikte Türkiye'ye sürdürülebilir büyüme sağlamak üzere sektörümüze öncülük etmeyi sürdürüyoruz. 2014'ün, Turkcell'in Türkiye'yle ve müşterilerimizle birlikte büyüyeceği ve fark yaratan yeni işlere imza atacağımız bir yıl olacağını düşünüyoruz. Turkcell Teknoloji Zirvesi'nin ilk gününde ana konuşmacı olarak yer alan Microsoft Başkan Yardımcısı Alberto Arciniega, konuşmasında Turkcell'in, Türkiye'deki teknoloji gücünü şekillendirmede lider olduğunu belirtmişti. Turkcell takımı olarak, teknolojiden aldığımız güç ile bu misyonumuzu ülkemiz ve kurumsal şirketlerimiz için uzun vadede de en iyi şekilde yerine getirmeye devam edeceğiz.

GSM sektörü ve mobil teknolojiler otomotiv sektörüne ne gibi fırsatlar sunuyor?

Geçtiğimiz günlerde kurumsal müşterilerimiz ve iş ortaklarımızın katılımlarıyla yılın en dikkat çeken teknoloji etkinliğine imza attık. Turkcell Teknoloji Zirvesi'nde iki gün boyunca devam eden 120 oturumda teknolojik dönüşüm ve bunun iş dünyasına yansımaları Turkcell'in İş'Te Teknoloji Hamlesi'ne paralel olarak masaya yatırıldı. En yeni teknolojileri tartıştık, iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin deneyimlerini paylaşıp dünyanın önde gelen vizyonerlerinden heyecanla geleceği dinledik. Zirvede en çok ilgi gören çözümlerimizin başında otomotiv sektörüne yönelik olanlar geliyordu. Bazılarından kısaca söz etmek isterim:

 

Binek Araç:

- Volkswagen ile yapılan işbirliği ve ortak ürün geliştirme çalışmalarıyla araç içinde keyifli sürüş sağlamak amacıyla araçların Infotainment (araç için multimedia ekranı) ekranlarında çalışan Turkcell servisleri geliştirildi.

-Android işletim sistemi üzerinde geliştirilen akıllı uygulamalar ile sürüşün daha keyifli yapılması sağlanıyor.

-Navigasyon düzenli olarak güncelleniyor ve trafik bilgisi içeriyor.

-Sizin için önemli olan otopark ve benzin istasyonu noktalarını çok daha kolay bulup navigasyon ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

-İstediğiniz sanatçının şarkılarını anında dinlemek için sadece adını yazmanız yetecek, Turkcell Müzik veya Spotfy'ı kullanarak online olarak dinleyebiliyor ve favori şarkılarınıza ekleyebiliyorsunuz. Hatta aracı park ettiğinizde aynı ekrandan online TV izlemek bile mümkün olacak.

-Aracınız arıza yaptığında tek dokunuş ile Asistance Merkezinden adresinizi tarif etme zorunluluğu olmadan yardım gönderilebiliyorsunuz.

-Bu platfom ile araçtan anlık olarak tüm arıza ve problemlere ilişkin bilgiler Volkswagen servis merkezine gönderiliyor, böylece oluşabilecek arızaların önüne geçiliyor.

Elektrikli Araç:

-Elektrikli araçların en önemli ihtiyacı olan şarj durumunu yönetme ve şarj etme konusunda Turkcell Akıllı Araç Platformu hem şarj bilgisini anlık olarak telefondan takip etmenizi, hem aracın konumunu gözlemlemenizi sağlıyor.

-Turkcell Akıllı Araç Platformu ile ayrıca şarj istasyonu rezervasyonu yapma, şarj sonrasında otomatik ödeme yapma gibi birçok ilave kolaylıkla geleceğin otomobillerini kullanmak çok daha kolay hale gelecek.

-Bu platfom ile araçtan anlık olarak tüm arıza ve problemlere ilişkin bilgiler servis merkezine gönderilmekte, böylece oluşabilecek arızaların önüne geçiliyor.

Akıllı Motosiklet:

-Güvenlik konusunun çok daha hassas olduğu motosiklet dünyası için yeni Turkcell ürünü Akıllı Motosiklet.

-Motosikletinizden anahtarınızı çıkarıp uzaklaştığınızda anahtarlığınızdaki özel akıllı tag ile motosiklet kendisini güvenlik moduna alıyor.

-Eğer siz uzaklaştıktan sonra herhangi bir darbe veya dokunma gerçekleşirse bunu anında cep telefonunuzu uyarı olarak iletiyor.

-Motorunuz bir yabancı tarafından hareket ettirilirse veya çekici tarafından çekilirse bu durumda çekilme uyarısı vererek anında haberdar olmanızı sağlıyor.

-Motosikletlerin devrilmesi veya düşmesi, hatta kaza yapması da sık yaşanan bir durum. Bu nedenle Turkcell'in akıllı altyapısı ile eğer motosiklet ile kaza yaparsanız veya motosikletiniz devrilirse bu durumda sistem otomatik olarak sizin cep telefonu uygulamasında tanımladığınız numaralara kaza/devrilme bilgisini lokasyon bilgisi de içerecek şekilde iletiyor. Böylece sevdiklerinizin bu durumdan anında haberi oluyor.

Akıllı Otopark:

-Yol kenarında boş park yeri bulmak giderek zorlaşırken, Turkcell Akıllı Otopark altyapısı ile açık alanda yol kenarındaki otopark alanlarının dolu mu yoksa boş mu olduğu anında bilinebiliyor. Böylece otopark aramak tarih oluyor, boş alanlar çok daha kolay şekilde bulunabiliyor.

-Belediyeler otopark alanlarını çok daha etkin yönetebiliyor, daha verimli kullanıyor.

(KUTU)

 

Mini Anket

· Ehliyetinizi ne zaman aldınız?

1987

· Kullandığınız otomobil marka/ modeli nedir?

Volkswagen Touareg

· İlk otomobilinizin marka/modeli neydi?

Tofaş - Doğan

· Arabanızla ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

Seyir konforu, dizaynı ve motor gücü

· En beğendiğiniz otomobil marka/ modeli nedir?

Porche 911 Carrera

· Trafikte sizi en çok sinirlendiren 3 şey nedir?

Dikkatsiz sürücüler

Sinyal vermeden sollayanlar

Sağ şeridi kullananlar


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next