Otomotivde hedefler büyüyor yatırımcılara cazip bir ortam sunuluyor

Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD), 39. Olağan Genel Kurul Toplantısı, otomotivdeki yeni yatırımlara dikkat çekti. Toplantıda, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın yanı sıra ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, Taşıt Araçları Yan Sanayi (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu sanayiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toplantıda ayrıca, OSD'nin 2013 Yan Sanayii ve İhracat Başarı Ödülleri de sahiplerini buldu.

Otomotiv Sanayii Derneği 39. Genel Kurulu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve diğer sektör derneklerinin başkanlarının katılımıyla 15 Mart'ta gerçekleşti. Toplantıda konuşan, OSD Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, otomotiv sanayinin 2012 ve 2013 yılını değerlendirerek sanayinin gelecek dönemdeki önemli gündem konularına değindi. Küresel ekonomideki olumsuz koşullara rağmen Türkiye'nin hem ekonomik hem de siyasi olarak sergilediği istikrarla dünyanın dikkatini çekmeye devam ettiğinin altını çizen Önen, “Türkiye istikrar ortamında gerek yurt içi gerekse yurt dışı yatırımcılara cazip bir yatırım ortamı sunuyor. Türkiye'nin küresel bir cazibe merkezi olmayı sürdürmesinde yeni teşviklerin de büyük faydası olacağını düşünüyoruz. Teşvik sisteminde gerçekleştirilen yeni düzenlemeler için başta Sayın Bakanlarımız olmak üzere hükümetimiz ve değerli bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

“Ana ve yan sanayiye güveniyorum”

Önen'in konuşmasının ardından Ekonomi Bakanı Çağlayan, Türkiye ekonomisi ve otomotiv sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'de otomotiv sektörünün, sadece sektörel anlamda değil, her anlamda birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğini kaydetti.

Herkesin hedefinin, daha büyük ve gelişmiş Türkiye olduğunu belirten Çağlayan, şunları kaydetti:''Biliyorsunuz, ben hep gaz taraftarıyım. Türkiye'de ana ve yan sanayiye fazlasıyla güveniyorum. Aralık ayı işsizlik rakamları morallerimizi bozmamaklaberaber, işsizlik çift haneli rakama çıktı ve yüzde 10.1 oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre biraz daha artış var. Bu Türkiye'nin neden büyümesi gerektiğinin enönemli göstergelerinden biridir.''

Çağlayan, Türkiye'nin sanayileşmekten başka çaresinin olmadığını ifade ederek,''Türkiye, daha fazla sanayileşme, yatırım, üretim, istihdam, ihracat sağlamak zorunda. Sanayi sektöründeki istihdamın azalması beni üzüyor. Sizlere sanayileşmekonusundadestekleri sonuna kadar yapacağımızdan şüpheniz olmasın. Geçenlerde açıkladığımız TeşvikSistemi bu desteğimizin bir parçası” dedi.

Tedbirler: Yan sanayi, pazar ve hurda sistemi

ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar konuşmasında otomotiv sektörünün ülke ekonomisinin başını çeken ana sektörlerden biri olduğuna dikkat çekti: “Geçtiğimiz yıl Avrupa'da yüzde 8 küçülme yaşandı. İtalya yüzde 21, İspanya yüzde 15, Türkiye ise yüzde 10.5 küçüldü. Büyüme oranlarına baktığımızda Almanya'nın yüzde 3.5, İngiltere'nin yüzde 3.8, Fransa'nın ise yüzde 13.5 büyüdüğünü görüyoruz. 2013'ün Ocak ayına baktığımızda ise Almanya'nın yüzde 9.5, Fransa'nın yüzde 14, İtalya'nın yüzde 18 küçüldüğünü görüyoruz. Türkiye bu dönemde ise yüzde 18 büyüdü. Yanı başımızdaki ihracat adresimizin bu kadar küçüldüğü bir ortamda ana sanayimizin mevcut durumunu korumak ve onu büyütmek için bir takım tedbirler almamız gerekiyor. Bu tedbirler, yan sanayi, pazar ve hurda sistemi. Yeni teşvik tedbirlerinin yan sanayiye olumlu faydalarının olacağını düşünüyorum. Pazar konusunda ise yanlış vergi sisteminin oluşturduğu yaşlı araç parkıyla karşılaşıyoruz. Gereksiz yedek parça ithalatı, fazla harcanan benzin gibi yaşlı araç parkının oluşturduğu olumsuz sonuçlar var. Pazarınız kuvvetli olmazsa ana sanayinizin de büyümesi maalesef mümkün değil. Bu yüzden yaşlı araç sorununa bir an önce çözüm bulmalıyız.”


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next