TAYSAD, ihracat yarışındaki hedeflerini büyüttü

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), 35. Olağan Genel Kurulu, 7 Mart'ta düzenledi. Otomotiv endüstrisinin paydaşlarını da bir araya getiren toplantıda konuşan TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, “Otomotiv sektöründe 2012'de tedarik sanayinin toplam otomotiv ihracatındaki payı yüzde 43'e yükseldi. Bu payı 2013'te yüzde 45'e yükseltmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Güçlü Sanayi Güçlü Marka” sloganıyla istikrarlı bir biçimde büyüyen Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), 35. Olağan Genel Kurulu'nda 2023 hedeflerine birlik ve beraberlik içinde ulaşılacağı mesajını verdi.

Genel kurulda otomotiv endüstrisinin Türkiye için önemine işaret eden TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, 2013 hedeflerini paylaştı. Dudaroğlu, üyelerine mevcut iş hacimlerini koruyarak dışa açılmaları gerektiğini ve mutlaka kısa-orta-uzun vadeli stratejik planların yapılmasının önemini vurguladı.

Tedarik sanayi payını artırıyor

Toplantıda TAYSAD olarak hedeflerini paylaşan Dudaroğlu, “2013'te 1,1 milyon adet üretim, iç pazarda 810 bin adet satış, endüstri olarak 20 milyar dolar ihracat öngörüyoruz. 2012'de toplam ihracat içinde tedarik sanayi payı yüzde 43 iken, bu yıl bunu yüzde 45 seviyesine taşımayı hedefliyoruz” dedi.

Markalaşma konusunda da üyelerinin mutlaka Turquality programından yararlanması gerektiğini ve bunun için tanıtım programları gerçekleştireceklerini aktaran Dudaroğlu, orta vadede üretimin Asya ülkelerine kayacağını, kalite, verimlilik, insan kaynağı, lojistik ve Ar-Ge yetkinliklerini geliştirerek bu bölgede yer almaları gerektiğini kaydetti. Özellikle Çin'i ve Hindistan'ı hedef gösteren Dudaroğlu, dışa açılımlarda her fırsatı değerlendireceklerinin sinyalini verdi.

Yerlilik oranı yüzde 80'e yükselecek

Dudaroğlu, Girdi Tedarik Stratejisi çalışmaları kapsamında da motor, aktarma organları ve otomotiv elektroniğinin teşvik edilmesinin halen yaklaşık yüzde 56 seviyesinde olan yerlilik oranının yüzde 80'ler seviyesine yükselebileceğinin altını çizdi. Yeni teşvikleri de hatırlatan Dudaroğlu, iç pazarda büyük hacimlere ulaşan ve Türkiye'de üretim yapmayan markalara da yatırım için bir kez daha çağrıda bulundu.

Bu çağrılarını üye oldukları CLEPA örgütüyle de Avrupa'daki tüm ana sanayiye duyurduklarını aktaran Dudaroğlu, “İç pazarımızın güçlenmesi için sektörde oluşabilecek cari açığa meydan vermeyecek şekilde adil vergi düzenlemeleriyle ülkemizi yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline getirmeliyiz” dedi.

Sektör paydaşları TAYSAD'ı yalnız bırakmadı

Genel kurula katılan Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı (OİB) Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisini 2023 hedefine taşıyacağına inandığına inandığı 2. Ar-Ge Proje ve Tasarım Yarışması'nın önemini anlattı. Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı (OSD) Kudret Önen de iç pazar satışlarındaki ithal-yerli oranlarına dikkat çekerek bunun çok iyi takip edilmesi gerektiğini söyledi. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı (OYDER) Şükrü Ilısal ise otomotiv sanayinin ülke ekonomisi için olmazsa olmaz olduğunu ve bunu kabul ederek çalıştıklarını aktardı.

(KUTU)

Ödüller sahiplerini buldu

Genel kurulda otomotiv endüstrisinin gelişimine katkı sağlayan başarılı firmalar da ödüllerini aldı. Ayrıca, Ekonomi Bakanlığı'nın yüzde 75 oranında destek verdiği 12K Model Projesi'nde başarı kaydeden firmalar da ödüllendirildi.

Eğitim Ödülleri:

Farplas Oto Yedek Parça

Hema Endüstri

Ermetal Otomotiv

İhracat Ödülleri:

Bosch Sanayi

Delphi Automotive Systems

CMS Jant ve Makine kazandı.

Patent /Faydalı Model/Endüstriyel Tasarım Ödülleri

Aktaş Hava Süspansiyon

Coşkunöz Metal Form

Seger

İnci Akü


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next