ODD üyelerine “ASBIS” eğitimi verildi

Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması Projesi (ASBİS)”, yeni ve ikinci el araç işlemleri ile sürücü belgesi verilmesi konularında, ihtiyaç duyulan bilgi ve belgelerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini sağlıyor. ODD, proje hakkındaki bilgi vermek ve son gelişmeleri üyeleriyle paylaşmak amacıyla 6-7 Aralık tarihleri arasında bir eğitim programı düzenledi.

Araç tescil ve sürücü belgesi düzenleme sisteminin, güvenilir, çağdaş, modern, halkın beklentilerine cevap verebilir; Avrupa Birliği ve e-Devlet normlarına uygun bir yapıya kavuşturulması için Başbakanlığın koordinesinde,“Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması Projesi (ASBİS)”yürütülüyor.

Proje, işlemlerin tek merkezden elektronik ortamda yapılarak, tescil belgesi ve sürücü belgelerinin, ilgililerin adreslerine gönderilmesini amaçlıyor. Proje kapsamında, ikinci el araçların satış, devir ve tescil işlemlerinin elektronik ortamda yapılması ve uygulamasına01.05.2010tarihi itibarıyla başlandı.

İlk tescili yapılacak otomobil (M1 sınıfı araçlar) için ise elektronik ortamda tescilinin yapılması amacıyla, 21.11.2011'de pilot uygulamaya başlanılacağı, 02.11.2011 tarih ve 216543 sayılı İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yazısıyla ilgili kurum, kuruluş ve sektör temsilcilerine bildirildi. Bu tarihten itibaren bilgilendirmeler devam etti. ASBİS ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü'nde 16.10.2012'de yapılan toplantıda alınan kararlar ve uygulama tarihlerine ilişkin durum, Otomotiv Distribütörleri Derneği'ne (ODD) iletilen 14.11.2012 tarih ve 208289 sayılı resmi yazı üye markalara iletildi.

3 ayrı bölümde eğitim gerçekleştirildi

Resmi yazıda Ankara'da, 4 Şubat 2013'de uygulamanın otomobil cinsi araçlar için zorunlu hale getirileceği belirtildi. Bu kapsamda projenin son durumu hakkında bilgi almak, üye temsilcilerinin sorularını yanıtlamak ve gerekli hazırlıkları tekrar hatırlatmak amacıyla 6-7 Aralık 2012 arasında ODD'de, 54 markanın teknik sorumlularından oluşan yaklaşık 80 kişinin katılımıyla3 ayrı bölümde eğitim gerçekleştirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Yetkililerinden Eray Özcan (Bilgi İşlem Daire Başkanlığı), Yusuf Demir (Bilgi İşlem Daire Başkanlığı) ve Aydın Irmak (Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığı) tarafından gerçekleştirilen eğitimde, projenin gelmiş olduğu en son aşama ile ilgili detaylı bilgilendirme yapıldı.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next