Genel Kurul Üyeleri Bilgilendirme Toplantısı (2011) Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 
Genel Kurul Üyeleri Bilgilendirme Toplantısı

ODD'nin 2011 yılında ikincisini gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısı, 21 Haziran 2011 tarihinde Swissotel'de yapıldı. Toplantı, ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar'ın açılış konuşması ile başladı. Ardından ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce; “Dünya ve sektördeki gelişmeler ve ODD faaliyetleri” konulu sunumunu gerçekleştirdi.
 
ODD Yönetim Kurulu Başkanı
Mustafa Bayraktar
 
ODD'nin düzenli olarak gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısında ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce 2010 yılında yaşanan ekonomik gelişmeler ve otomotiv sektörü üzerine bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulundu.
 
Dünyadaki ekonomik gelişmeler

Dünya ekonomisi 2009'da yüzde 0,6 daraldı. 2010 yılında yüzde 5,0 büyürken, global ekonominin 2011 yılında da yüzde 4,3'lük büyüme göstermesi bekleniyor. 2010 yılında yüzde 2,8 büyüyen ABD'nin, 2011 yılında da yüzde 2,5 büyümesi bekleniyor.

Avrupa ise hala yavaş büyümeyi sürdürecek gibi. Avrupa'da büyümeyi destekleyen en önemli ülke Almanya. Güney Avrupa ise borçluluk sorunlarından dolayı yavaş büyümesine devam ediyor.

Dünyadaki toparlanma daha çok gelişmekte olan ekonomilerdeki hızlı toparlanmayla gerçekleşiyor. 2010 yılında, içinde Çin, Hindistan gibi ülkelerin olduğu yükselen Asya ekonomileri yüzde 9,3 büyürken, 2011 yılında da yine yüzde 8,4 gibi bir beklenti söz konusu.
 
ODD Genel Koordinatörü
Dr. Hayri Erce

“Yeni normallerin” konuşulduğu bir dönem, bu gelişmiş ekonomiler için daha düşük büyüme ve daha düşük enflasyon demek. Gelişmekte olan ekonomilerde ise enflasyon devam edecek, fakat sorun olacak düzeyde değil.

Global ekonomilerde toparlanma devam ederken, Japonya'da yaşanan deprem ve Kuzey Afrika/Ortadoğu'da meydana gelen politik istikrarsızlık büyüme üzerinde riskleri gündeme getiriyor. Gelişmekte olan ülkeler ise artan enflasyonla beraber bir süredir faiz artırım sürecine girdiler. İngiltere ve Avrupa'nın başını çektiği bir takım gelişmiş ülkeler ise enflasyonun risk oluşturmaya başladığını söylemlerine yansıttılar.

Gelişmiş ekonomilerde özellikle İngiltere'de enflasyon tarafında kaygıların ön plana çıktığını görüyoruz. Avrupa tarafında da AB Merkez Bankası başkanı Trichet son yaptığı açıklamalarında enflasyon olduğu takdirde faizde artırıma gideceği yönünde sinyaller verdi.

Dünyadaki ekonomik gelişmeler ve Türkiye

Türkiye 2010 yılı 4. çeyrek GSYH değeri sabit fiyatlarla yüzde 9,2 artışla 28 milyar 15 milyon TL büyüklüğe ulaştı. Çeyrekte yüzde 11,8 büyüyen Türkiye, 2. çeyrekte yüzde 10,3, 3. çeyrekte yüzde 5,5 ve 4. çeyrekte de 9,2 artış göstererek büyümesini sürdürdü.

2010 yılında beklentilerin üzerinde gelişen yüzde 8,9 oranında büyümenin, 2011 yılı için OVP yüzde 4,5 iken, beklentiler yüzde 6 mertebesindedir. Dünya Bankası tahmini yüzde 6,1 dir. 2011 yıl sonu itibariyle, ihracatın 132 milyar dolara, ithalatın ise 210 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Yıl sonu cari açık 60-65 milyar dolar düzeyinde beklenmektedir.

Türkiye, 2010 yılında beklenenden daha hızlı bir büyüme gerçekleştirmiştir. Orta Vadeli Plan Programında, 2011 yılında; yüzde 4,5 Büyüme yüzde 5,3 enflasyon hedeflenmektedir. Finans sistemi güçlü, ekonomi finans ve reel sektör arasında dengeli dağılmıştır. İşsizlik oranı Mart ayı sonu itibariyle yüzde 10'8 e gerilemiştir.

Cari açık nedeniyle, yabancı sermaye ihtiyacı devam etmektedir. Önümüzdeki süreçte dış ticaret açığının finansmanı ve sanayi üretimi en önemli takip edilmesi gereken konulardır. Küresel ekonomi ve uluslararası sermaye yatırımlarındaki gelişmeler, Türkiye ekonomisine önümüzdeki dönemde yön vermeye devam edecektir.

Dünya otomotiv sektörünün bugünü

1. Çeyrek tahminlerine göre 2011 yılında dünya toplam otomotiv pazarı yüzde 5,9 artışla 79 milyon 950 bin adete yükselecek. 2011 yılı sonu itibariyle ABD pazarının 13 milyon 326 bin adete, Çin pazarının 20 milyon 514 bin adete, Hindistan pazarının 3 milyon 568 bin adete, Rusya pazarının da 2 milyon 224 bin adete ulaşacağı tahmin ediliyor. Toplam satışlarda en fazla artış Kuzey Amerika (yüzde 11,7) ülkelerinde beklenirken yalnızca Japonya'da (-yüzde17,8) 2010 yılına oranla azalış olacağı tahmin edilmektedir.
 
 
ODD Faaliyetleri
 
ODD İletişim Komitesi Çalışmaları
ODD Satış ve İletişim Ödülleri

2010 Gladyatörleri

İlki 2010 yılında gerçekleştirilen ODD Satış ve İletişim Ödülleri'nde; 10 kategoride toplam 74 farklı çalışma aday oldu. 19 çalışma ile en çok katılım Yılın TV reklamı kategorisinde gerçekleşti. Gecenin 7 sponsoru vardı: Bridgestone, Lassa,Total, Teb Cetelem, Gefco, Aviva Sigorta ve Turkcell Geceye 5 TV kanalı ve 48 gazeteci katıldı. 21 gazete, 7 dergi ve 5 kanalda haberler yayınlandı. 7 tam gazete sayfasına eşit haber yayınlandı ve toplam erişim 9 milyon 586 bin 205 kişi olarak ölçüldü. 4.000 adet 2010 Gladyatörleri Ödül Kitapçığı basıldı.

2011 Gladyatörleri'ndeki yenilikler

ODD Satış&İletişim Ödülleri 2011 Gladyatörleri Yönetmeliği hazırlandı. Yönetmeliğe göre,
 • Jüri 15 kişiden oluşuyor.
 • Halk oylaması dışında kalan kategoriler: Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi, Yılın PR/Etkinlik Uygulaması, Yılın Entegre İletişim Kampanyası ve Yılın Basın Lansmanı
 • Yılın Basın Lansmanı kategorisini basın jürisi oylayacak.
 • Bu yıl finale 5 çalışma kalacak ve jüri seçimini bu 5 çalışma arasından yapacak.
 • Finale kalan çalışmalar jüriye ödül töreninden bir hafta önce her çalışmanın kendi yetkilisi tarafından 10 dk sunumlar halinde sunulacak.
 • Jüri oylamasını ödül gecesinde canlı olarak keypad aracılığıyla gerçekleştirecek.
2011 Gladyatörleri zaman planı
 • Temmuz 2011: Yenilenmiş www.oddgladyator.com sitesi yayına girecek ve şirketler aday çalışmalarının yüklemesine başlayacak.
 • Eylül 2011: ODD Gladyatör Basın Toplantısı ile halk oylamasına start verilecek.
 • 31 Aralık 2011: ODD Satış&İletişim Ödülleri 2011 Gladyatörleri halk oylaması sona erecek.
 • 9 Ocak 2012: ODD Satış&İletişim Ödülleri 2011 Gladyatörleri Ödül Gecesi gerçekleşecek. 
ODD İletişim Komitesi Başkanı
Behice Funda
 
 • Web sitesi daha çok bilgi içeren ve kullanım kolaylığı sunan bir şekilde yeniden tasarlandı.
 • Oylamaya katılanlar anlık olarak değişimleri izleme şansına sahip olacaklar.
ODD Teknik Komite Başkanı
Binnaz Kunaç
 
ODD Teknik Komite Çalışmaları
ASBIS

25 Mart 2011 tarihinde sektör derneklerinin katılımıyla (ODD, OSD, OYDER, TAİD, TREDER) Emniyet Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantı neticesinde; 20, 21 ve 22 Nisan 2011 tarihlerinde Ankara Renault Eğitim Merkezi'nde 1 gün firmaların Homologasyon sorumlularına, 2 gün bayi temsilcilerine yönelik ASBIS hakkında eğitim gerçekleştirildi.

Maliye Bakanlığı'nın, ÖTV ödemesini belirleyen bilgilerin ODD ve OSD üye firmalar tarafından sisteme girilmesini istemesi üzerine otomotiv sektör temsilcisi derneklerden görüş almak üzere Maliye Bakanlığı'nca yazı yazıldı.

Ömrünü Tamamlamış Araçlar

ÖTA hesaplama yöntemi hakkında Bakanlığın destek istemesi üzerine ACEA/JAMA/KAMA Araç İmalatçıları Çalışma Grubu'nun oluşturduğu ve AB'de uygulanan 2000/53/AT sayılı Direktif ve 2005/293/AT sayılı Komisyon Kararı uyarınca “Geri Kazanım Kotalarının Tespit Edilmesine İlişkin Hesaplama Yöntemi” 23.12.2010 tarihinde Bakanlığa iletildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, 29.03.2011 tarihinde sektör derneklerine ilettiği yazı ile “Ömrünü Tamamlamış Araçların Depolanması, Arındırılması, Sökümü ve İşlenmesine İlişkin Teknik Usuller Tebliği” taslağı hakkında görüş talep etmiştir. Ortak sektör görüşü oluşturularak 09.05.2011 tarihinde konu hakkında yanıt verilmiştir.

COC ve Model Yılı Uygulaması

17 Aralık 2010 tarihli ve 27788 sayılı Resmi Gazete'de “Motorlu Araçlar ve Römorkların Model Yılının Belirlenmesi Hakkında Tebliğ” yayımlanmıştır.

Tebliğin yürürlüğe girmesini takiben uygulamada yaşanan sıkıntılar hususunda üyelerimizden gelen bildirimler değerlendirilerek Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü'ne iletilmiştir. Uygulamada yaşanılan sıkıntıların çözümü için Sanayi Genel Müdürlüğü tarafından 17.06.2011 tarihinde SGM-2010/13 Tebliği hakkında bir açıklama yayınlanmıştır. Buna göre, Orijinal Uygunluk Belgeleri AB resmi dillerinden birinde veya Türkçe olarak düzenlenebilecek. Türkçe olarak düzenlenen orijinal Uygunluk Belgeleri kabul edilecek, AB resmi dillerinden birinde düzenlenmiş olmaları halinde aslına uygun onaylı Türkçe çevirisi de istenilecek.

Euro 5 ve Euro 6 Egzoz Emisyon Uyum Takvimi

13 Ocak 2011 tarihinde yayınlanan Sirküler No: 11/02 ile Euro 4 normundaki M1 binek dizel araçlar için ulusal tip onayı alınması hususunda üyeler bilgilendirilmiştir.

Euro 4 normundaki mevcut tip N1 Sınıf 2 ve N1 Sınıf 3 araçlar için 29 Ekim 2011 tarihi itibariyle ulusal tip onayı alınması gerekmektedir. Söz konusu araçlar 01.01.2013 tarihine kadar ulusal tip onayı ile Euro 4 normunda satılabileceklerdir. Aynı durum N2 sınıfı araçlar için de geçerlidir. “Euro 6 Geçişi ve CO2 Havuzu” konusunda ise herhangi bir görüş veya projeksiyon halen bulunmamaktadır. Sanayi Bakanlığı Emisyon Enerji Komitesi AB ile uyumlu bir şekilde Euro 6'ya geçiş konusunda görüş sunmuştur.

Tip Onay Yazılım Projesi

2 Haziran 2011 tarihinde STB Sanayi Genel Müdürlüğü, Bakanlık bünyesinde yürütülen motorlu araçlar ile bunların sistem, aksam ve ayrı teknik ünitelerine ait belgelendirme hizmetlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi kapsamındaki Tip Onay Yazılımı'nı tamamladıklarını bildirmiş ve yazılımın etkinliğini test etmek amacıyla bir pilot uygulama başlatmak istediklerini açıklamıştır.

3 Haziran 2011 tarihinde Sanayi Genel Müdürlüğü'ne derneğimiz tarafından anılan pilot uygulama kapsamında Baylas Otomotiv A.S., Mais Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş. ve Doğuş Otomotiv Servis ve Tic. A.Ş.'nin katılacağı bildirilmiştir. Pilot uygulama sırasında dosya büyüklüklerinin işlem ve iletim hızına etkisi görülecek ve elde edilecek sonuçlara göre sistem geliştirilecektir.

ODD Mevzuat ve Hukuk Komitesi Çalışmaları

2011 yılında kurulan komiteye, Citroen, Çelik Otomotiv, Dogus, Ford, Honda, Kia, Mais Motorlu Araçlar, Mercedes-Benz, Nissan, Opel / General Motors, Renault, Toyota üye oldular. Komite her ay genel toplantılar düzenliyor. Üye kuruluşlar mevzuat değişiklikleri hakkında düzenli olarak bilgilendiriliyorlar. Kurumlara sorun ve talepleri belirten dilekçeler yazılmakta ve ziyaretler gerçekleştirilmektedir.
 
ODD Mevzuat ve Hukuk Komitesi Başkanı
Nicoleta Okutan

Model Yılı Uygulaması

Mevzuat ve Hukuk Komitesi; model yılı uygulaması kapsamında TSE'ye 15 Haziran 2011 tarihinde bir ziyaret gerçekleştirdi. TSE ziyaretinde konuya ilişkin uygulamada yaşanılan sorunlar konuşuldu ve yapılabilecek düzenlemeler hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Kasnakların İthalatında TSE Analizi

8483.50.20.00.12 GTİP muhteviyatı “Kasnaklar” 29.12.2010 tarih ve 2011/1 sayılı DTS tebliği kapsamına alınmıştır ve ithalatı esnasında TSE 148 sayılı standarda uygunluğunun kontrol edilmesi hükmedilmiştir.

Bandrol Ücretleri ve Alım Süreci

Türkiye Radyo-televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü Muhasebe Ve Finansman Dairesi Başkanlığı'na dilekçe yazıldı. Yazıda, bandrol alım sürecinin alım sürecinin otomotiv sektöründe yarattığı sorunlardan bahsedilmiş ve çözüm önerileri bildirilmiştir.

Nisan ayında TRT Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Canpolat ziyaret edildi. Bandrol uygulamasındaki zorluklar detaylı olarak görüşüldü. TRT genel olarak prosesleri kolaylamak istediğini ancak bu amaçla kanun değişikliği söz konusu olduğunu ifade etti. Bandrollerin teminat karşılığı verilmesi ele alındı. Toplantının yıl sonuna doğru tekrarlanabileceği bilgisi verildi.

Derince Gümrüğü'nün Otomotiv İhtisas Gümrüğü Yapılması

Motorlu araç ticareti yapan firmalarımızın çoğu Derince Gümrük Müdürlüğü'ne bağlı TCDD Derince Liman İşletmesi'nden yapmaktadır. Bu sebeple ilgili Gümrüğün Otomotiv İhtisas olması açısından; Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü'ne dilekçe yazıldı. Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü'nden red cevabı alındı.

Komite, önümüzdeki dönemde gündeme alacağı konuları belirledi. Bu konular; ÖTV Kanunu 1 sayılı liste kapsamı malzemelerin ÖTV'si için gümrüklerdeki teminat uygulaması.

ODD Fuar Komitesi Çalışmaları

Fuar Komitesinin Çalışma ekibi tanıtıldı. 2010 yılı İstanbul Autoshow'una ilişkin değerlendirme sunumu yapıldı. 2012 yılı İstanbul Autoshow için hazırlık çalışmalarına ilişkin bilgi aktarıldı.
 
ODD Fuar Komitesi Başkanı
Ziya Burnaz

12-17 Nisan 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen Bursa 2011 Fuarı ve 26 Nisan - 1 Mayıs 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen Çukurova Fuarı'na dair genel bilgiler verildi. Buna göre 7 bin 971 metrekare alanda gerçekleşen Bursa Fuarı'na 122.490 kişi, 7 bin 466 metrekare alanda gerçekleşen Çukurova Fuarı'na ise 94.200 kişinin ziyaret ettiği açıklandı.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next