BASF, Pil Geri Dönüşümü İçin Eramet ve SUEZ İle Ortak Proje Yürütecek Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

BASF, pil geridönüşümü için Eramet ve SUEZ ile ortak proje yürütecek

BASF, Eramet ve SUEZ iş birliğiyle “ReLieVe” (“Recycling of lithium-ion batteries for electric vehicles”) projesini hayata geçirdi. Elektrikli araçlarda kullanılan pillerin geri dönüştürülerek Avrupa’da yeniden kullanılmasını hedefleyen bu proje Ocak 2020’de başlatılacak. İki yıl süresince elektrikli araçlardan eskiyen ya da atıl durumdaki piller toplanarak biriktirilecek. Sürenin sonunda bu pillerden yeni elektrotlu araç-gereçler üretilecek.

Projede BASF’nin iş birliğine gittiği SUEZ firması atıl veya eski pillerin toplanmasından sorumlu olacak. Projenin bir diğer ortağı olan Eramet ise pillerin geri dönüşüm sürecine entegre edilmesini ve sürece dahil edilmesini sağlayacak. BASF ise katot materyallerinin üretimini gerçekleştirecek.

Nikel, kobalt, manganez ve lityum, elektrikli araç sanayinde giderek daha da önem kazanan hammaddeler.  Bu bağlamda proje büyük anlam taşıyor. SUEZ sözcüsü Jean-Marc Boursier’nin açıklamasına göre 2027’de Avrupa’da 50 bin ton pil geri dönüştürülebilecek.

Chimie ParisTech ile Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi de projenin bilimsel destekçileri olarak yerlerini aldılar. Proje, AB konsorsiyumu EIT Raw Materials tarafından da finansal olarak destekleniyor. Üç ortağın bu proje için yaptığı yatırım ise 4,7 milyon Euro.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next