Taysad IX. Aftermarket Konferansı Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

TAYSAD IX. Aftermarket Konferansı gerçekleştirildi 

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği öncülüğünde T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın özel desteği ile bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen Aftermarket Konferansı, sektörün yerli yabancı duayen isimlerini buluşturdu. Etkinlikte, otonom araçlardan toplam araç parkına, ihracat hedeflerinden otomotiv sektöründeki küresel gelişmelere dek birçok konu enine boyuna ele alındı.

IX. Aftermarket Konferansı, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın özel desteği, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ile Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB)’nin ortak organizasyonu ve Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS)’nin desteğiyle, 25 Mayıs 2018’de, The Greenpark Hotel & Convention Center’da düzenlendi. 2010 yılından bu yana sektörün uzmanlarını bir araya getiren konferansta, uluslararası uzman ve yöneticiler sektördeki üst düzey katılımcılarla bir araya gelerek, yenileme pazarındaki güncel uygulamaları, sorun ve fırsatları, Türkiye’nin yanı sıra küresel boyutta tartıştı.

Birbirinden değerli konukların konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte; TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca yaptığı açılış konuşmasında önemli veriler sundu. Kanca, “TÜİK verilerine göre, toplam araç parkımız Mart 2018 itibarıyla 22,4 milyon adede ulaştı. Dünyada ortalama her bin kişiye 208 araba düşüyor. Bu rakam ABD’de 940, İtalya’da 700, Polonya’da 650, Avrupa’da 600’ün üzerinde. Türkiye’ye baktığımızda araç sayısı dünya ölçeğine yakın fakat olması gereken yerde değil. Araç sayımızı artırmamız gerekiyor” dedi.

Endüstri 4.0 otomotivin gündeminin baş köşesinde

Etkinliğin açılışında konuşan diğer sektör profesyoneli ise OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik oldu. Çelik, “Otomotiv sektörü 2017 yılını tarihi başarılarla geçirdi. Ülkemizin 12. kez ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörü hızla büyümeye devam ediyor ve üretiminin yüzde 80’ini ihraç ediyor. 2018’in ilk 4 aylık verilerine baktığımızda, 30 milyar dolarlık yıllık ihracat hedefini de çok rahat bir şekilde yakalayacağımızı düşünüyoruz” dedi. İhracatta sürdürülebilirliğin sağlanması için teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Çelik, “Otomotiv endüstrisi tüm yenilikleri, değişiklikleri ve tüketici alışkanlıklarına uyum sağlamalı. Bundan dolayı Endüstri 4.0 dönüşümü otomotiv sektörünün gündemine oturdu” dedi. 

Konferansın üçüncü açılış konuşmasını OSS Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Şahin gerçekleştirdi. Şahin, “Son 10 yılda toplam paritede yüzde 23’lük artış kaydeden otomotiv sanayisi büyümeye devam ediyor. 2020 yılında otomotivde satış sonrası sektörü 6 milyar doları hedefliyor” sözlerine yer verdi.

Şahin: “Avrasya bölgesinin lideri olmayı hedefliyoruz”

Endüstri 4.0 ile otomotivde satış sonrasının tamamen değişeceğini belirten Şahin, “Bu süreçte yol haritası olanların kazanacağını düşünüyoruz ve biz de bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle Avrasya bölgesinin lideri olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

LMC AUTOMOTIVE Global Satış Öngörüler Departmanı Direktörü Jonathon Poskitt ise küresel otomotiv sektörünü genel olarak değerlendirirken, FROST&SULLIVAN Direktör ve Gelişmekte Olan Pazarlar Otomotiv & Ulaşım Lideri Mubarek Mossa ise otomotiv tedarik sektörünü küresel düzeyde ele aldı. Poskitt, 2018 yılında küresel açıdan yüzde 3 büyüme olduğunu belirtirken “Avrupa’da geçtiğimiz yıl ekonomide yüzde 12 gibi bir yavaşlama oldu ama geçtiğimiz yılı saymazsak genel olarak ekonomi iyiye gidiyor, 2009’dan bu yana ticari araç satışında artış yaşanıyor” dedi. Sürücüsüz araçların çok yakında yaygınlaşacağını belirten Poskitt, “Dünyanın tüm noktalarında olmasa da, belli bir kitlenin 2020-2045 yılları arası sürücüsüz araca geçmesiyle, sürücüsüz araç sayısı artacak ve dünya çapında yaygınlaşacak” diye konuştu.

Mubarek: “Polonya’da yapılan bir araştırmaya göre, üreticilerin ve yatırımcıların yüzde 44’ü elektrikli ve otonom araçları tehdit olarak görüyor. Bunları tehdit olarak görmek sektörümüze çok şey kaybettirir.”

Otomotiv sektörü yeni beklentilerle karşı karşıya

Mubarek ise, sunumunda değişen teknolojilerin müşteri beklentilerini ve davranışlarını etkilediğini belirterek, “Artık milenyum çocukları ve kadınlar da müşteri olmaya başladı. Onların da müşteri olmasıyla birlikte otomotiv sektörü yeni beklentilerle karşı karşıya” dedi. Polonya’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarını aktaran Mubarek, “Elektrikli ve otonom araçlara artık büyük bir eğilim söz konusu. Polonya’da yapılan araştırmaya göre, üreticilerin ve yatırımcıların yüzde 44’ü elektrikli ve otonom araçları tehdit olarak görüyor. Eğer bu gelişmeleri bir tehdit olarak görürsek, çok şey kaybedebiliriz. Polonya’dan örnek verme sebebim ise oradaki yapı Türkiye ile büyük benzerlik gösteriyor” dedi.

TEMOT International Autoparts Ltd. Şti. Başkanı ve CEO’su Fotios Katsardis, “ABD Otomotiv Satış Sonrası Sanayisindeki Trend, Gelişme ve Fırsatlar” temalı, Nexus Automotive International Kurucu Ortağı ve GEO’su Gael Escribe ise “Avrupa ve Gelişmekte Olan Ülkelerde Otomotiv Satış Sonrası Sanayisindeki Trend, Gelişme ve Fırsatlar” konulu birer sunum gerçekleştirdiler. Wolk After Sales Experts Kıdemli Danışmanı Zoran Nikoliç de

Türkiye, Avrupa G5, Rusya ve Afrika Pazarlarını değerlendiren bir sunum yaptı. Etkinlikte, PSA Group Yedek Parça Birimi Başkanı Delphine Lafon Degrange da görüşlerini paylaştı.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next