Türkiye’de Yılın Otomobili ödülü, Hyundai IONIQ Hybrid’in oldu Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Türkiye’de Yılın Otomobili ödülü Hyundai IONIQ Hybrid’in oldu

Hyundai IONIQ Hybrid, altı finalisti geride bırakarak Otomotiv Gazetecileri Derneği tarafından verilen “Türkiye’de Yılın Otomobili” ödülüne layık görüldü. Yarışmanın üçüncü yılında 23 otomobil kıyasıya mücadele etti.

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından üçüncüsü gerçekleştirilen “Türkiye’de Yılın Otomobili” (TYO) yarışmasının birincisi Hyundai IONIQ Hybrid oldu. Birinci gelen Hyundai IONIQ Hybrid, OGD üyesi 76 otomotiv gazetecisinin oylarıyla belirlenen finalistler arasından toplamda 3820 puan alarak seçildi.  

Yarışmanın ilk etabında; 23 aday otomobil kıyasıya mücadele etti. Adaylar arasından jüri üyelerinin oylarıyla en fazla puan alan yedi otomobil finale kaldı. Finalist modeller “Tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı” kriterler açısından değerlendirildi.

“Yılın Otomobilinin” belirlendiği ikinci etapta ise yapılan puanlamaya göre Hyundai IONIQ Hybrid; BMW 5 Serisi, Ford Fiesta, Peugeot 5008, Skoda Kodiaq, Volkswagen Polo ve Volvo XC60 modellerini geride bırakmayı başardı. Birinci seçilen Hyundai IONIQ Hybrid, “Yılın Otomobili” logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek.

“TYO tüketicilere yol gösterici bir organizasyon”

OGD TYO ödülünü, Feriye Palace’ta düzenlediği törende açıkladı. Otomotiv sektörünü ve gazetecilerini bir araya getiren etkinlikte OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, Türkiye’de Yılın Otomobili yarışmasının tüketiciler için yol gösterici özelliğinin bulunduğuna dikkat çekti. Sandık, yarışmanın tüm aşamalarında finalistler otomobiller arasında büyük bir rekabetin yaşandığını da belirterek “Objektif bakış açısıyla otomobilleri değerlendirirken, fiyat-donanım, tasarım, inovasyon, motor, yol tutuş gibi konuları göz önünde bulundurduk. Seçimimizin tüketicilerin otomobil satın alırken, yılın otomobili yarışmasını referans olarak görmesi bizler için çok önemli. Üçüncü yılımızda bunu başarmış olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Törende ödülü marka adına teslim alan Hyundai Assan Genel Müdür Yardımcısı Murat Berkel, otomotiv gazetecilerinin verdiği bu karardan büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi. Berkel, ödülü aldıktan sonra şunları söyledi:

“Öncelikle Otomotiv Gazetecileri Derneği’ne çok teşekkür ediyorum. Bugün çevreci otomobiller dünyayı yaşanabilir kılmak için çok önemli. Dünyayı korumamız gerekiyor. Dolayısıyla çocuklarımıza çok güzel bir dünya bırakmak için hibrit teknolojisi büyük bir önem taşıyor. Dünyayı nasıl güzelleştiririz ve nasıl temiz bir gelecek bırakırız biz otomotiv üreticileri olarak bunu düşünüyoruz.”

Tofaş ve Mercedes’e OGD’den “Özel Ödül”
OGD, TYO ödül töreninde ayrıca, Türkiye’de 50. yılını kutlayan Tofaş ve Mercedes-Benz Türkiye’ye “Özel Ödül” takdim etti. Tofaş’ın ödülünü CEO Cengiz Eroldu, OGD Yönetim Kurulu Üyesi Mete Tansu’dan aldı. Mercedes-Benz Türkiye’nin ödülü ise etkinlikte markayı temsil eden İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan’a, OGD Yönetim Kurulu Üyesi Belma Toprak tarafından sunuldu.

Hangi otomobil kaç puan aldı?

PPG Otomotiv Tamir Boyaları ana sponsorluğunda, Bridgestone, Intercity ve Shell Helix Motor Yağları co-sponsorluğunda gerçekleştirilen 3. TYO ödüllerinde finalistlerin aldığı puanlar ise şöyle:


Hyundai IONIQ         3820
Peugeot 5008           3340
Skoda Kodiaq           2980
BMW 5 Serisi            2340
Volkswagen Polo      2260
Volvo XC60               2260
Ford Fiesta               2000

 


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next