TİM Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

“İnovasyon ve girişimcilikte hedefimiz zirve”

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) bu yıl altıncısını düzenlediği Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası, 6-9 Aralık 2017’de ICC- İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda düzenlenen etkinlik bu yıl girişimcilik ruhunu da kapsıyordu. Türkiye’de inovasyon kültürünün yaygınlaşmasını hedefleyen etkinlikte, dört

gün boyunca yerli ve yabancı 201 konuk,
19 konferans ile 36 panelde konuşma yaptı.
7 teknopark, 30 üniversite kulübü açtıkları stantlarda ürünlerini sergiledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ziyaretçiler arasındaydı.

Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftasında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi 2012 yılında ilki yapılan inovasyon haftasının 15 bin kişi ile başladığını hatırlatarak bu yıl 70 bin katılıma ulaşıldığını söyledi ve şunları ekledi: “Geçen beş senede Küresel İnovasyon Endeksi’nde tam 31 ülkenin önüne geçtik. Bu yıl da 43. sıraya yükseldik. Küresel Girişimcilik Endeksi’nde ise 37. sıradayız. Kat ettiğimiz yol çok büyük. Ancak Türkiye’yi hak ettiği yere, ilk yirmilere ilk onlara, hatta ilk sıraya taşımalıyız.”

Birçok ihracatçı, firma temsilcisi ve öğrencinin katıldığı etkinlikte söz alan TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, “Etkinliğimiz sayesinde Türkiye’de inovasyon algısı 15 basamak birden çıktı” dedi.

 

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hayata geçen Yeni Türkiye vizyonu, küresel arenadaki yerini sağlamlaştırdı. 242 ülke ve bölgeye ihracat yapıyoruz. 177 ülkeye mobilya, 147 ülkeye takım elbise, 159 ülkeye buzdolabı, 121 ülkeye klima ihraç ediyoruz. 96 ülkenin yollarında bu topraklarda üretilen otomobiller yer alıyor. Kendi otomobilimizi de en yakın zamanda yollarda göreceğiz. 80 ülkeye uçak ve helikopter parçaları gönderiyoruz. Milli uçağımızdan da öte, artık kendi uçak gemimizi yapmayı hede iyoruz.”

hell Eco-Marathon Türkiye Ödülleri sahiplerini buldu

Etkinlikte dünyanın en önemli öğrenci inovasyon yarışmalarından olan ve tasarladıkları enerji tasarruflu araçlarla en az enerji harcayarak en uzun mesafeyi kat etmeye çalışan ekiplerin yarıştığı Shell Eco-Marathon Türkiye Ödülleri de sahiplerini buldu. Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) iş birliğiyle düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu ve Tahsin Öztiryaki verdi. Yarışmaya Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya’dan toplam 22 takım ve yaklaşık 300 öğrenci katıldı. Shell Eco-Marathon Türkiye’de, 3’ü pist içi ve 2’si pist dışı olmak üzere 5 farklı kategoride ödüller verildi. Prototip araçlar kategorisinde hidrojenle çalışan araçlar içerisinde en az enerjiyi harcayarak bitiş çizgisini görmeyi başaran takım, Anadolu Üniversitesi’nden “Hidroana” oldu, Hidroana 356.42 km/m3 sonucuyla birinciliği göğüsledi.

İnovalig ve TİM İnovasyon ödüllerini Erdoğan verdi

Etkinlikte TİM İnovasyon ve İnovalig ödülleri de dağıtıldı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin “Birkaç yıl öce ilk kez İnovalig Ödüllerine başladığımızda 460 firma başvurmuştu. Bu yıl 1000’e yakın başvuru aldık” dediği İnovaLİG ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Büyükekşi birlikte verdi.

TİM İnovasyon Ödülleri

 

Patent Liderliği Özel Ödülü: Koç Holding

Hizmet İnovasyonu Özel Ödülü: Çalık Holding

Açık İnovasyon Özel Ödülü: Sabancı Holding

Girişim Finansmanı Özel Ödülü: TEB

İnovasyon Dönüşümü Özel Ödülü: THY

İletişim İnovasyonu Özel Ödülü: Turkcell

İnovasyon Şampiyonları Ödül Listesi

“İnovasyon Stratejisi” kategorisinde Türkiye şampiyonu Farplas Oto

“İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü” kategorisinde Türkiye şampiyonu Arzum Elektrikli Ev Aletleri

“İnovasyon Döngüsü” kategorisinde Türkiye şampiyonu Temsa Global

“İnovasyon Kaynakları” kategorisinde Türkiye şampiyonu Turkcell

“İnovasyon Sonuçları” kategorisinde Türkiye şampiyonu VSY Biyoteknoloji

 


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next