G20 Zirvesi 2017'nin Ardından Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

G20 Zirvesi 2017’nin ardından

Dünyanın önde gelen sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerini bir araya getiren G20 Zirvesi, 7-8 Temmuz 2017’de Almanya’nın Hamburg şehrinde gerçekleşti.

Uluslararası finansal istikrarın arttırılmasına ilişkin görüşme ve çalışmalar yapan G20, dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülke liderleri ile Avrupa Birliği temsilcisi bir araya getiren önemli bir zirve olarak düzenleniyor.

19 ülke ile Avrupa Birliği’nden (AB) oluşan G20 ülkeleri ise Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya ve Suudi Arabistan olarak sıralanıyor. İspanya ise daimi davetli konuk devlet kategorisinde bulunuyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ve Birleşmiş Miletler (BM) gibi uluslararası örgütlerin temsilcileri de zirveye katılıyor.

G20 toplantılarında yer alan ülkeler dünyanın gayrisafi  hasılasının beşte dördünü, dünya ticaretinin ise dörtte üçünü temsil ediyor. Ayrıca dünya nüfusunun üçte ikisi de bu ülkelerde yaşıyor.

Bu yıl yapılan zirvenin ana gündem maddesi iklim değişikliği olarak açıklandı. Zirvenin ilk gününde “Terörle Mücadele” toplantısında bir araya gelen G20 liderleri, aile fotoğrafının çekilmesinin ardından “Küresel Büyüme ve Ticaret” başlıklı çalışma oturumunu gerçekleştirdi. “Afrika’yla Ortaklık, Göç ve Sağlık” temalı toplantı ile başlayan ikinci günde, “Dijitalleşme, Kadınların Güçlendirilmesi ve İstihdam” konulu oturum ile devam etti.

G20 zirvesinin ev sahibi Almanya Başbakanı Angela Merkel, küresel sorunlara çözüm bulunması için “zamanın daraldığı” uyarısında bulunurken, çözüm için dünya liderlerinin uzlaşıya açık olması gerektiğinin altını çizdi.

Zirvesinin basına açık bölümünde kısa bir konuşma yapan Başbakan Merkel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomi ve ticaretin yanı sıra iklim değişimi, enerji politikaları gündemimizde. Almanya olarak Afrika’yı da önemli gündem maddesi olarak belirledik, çünkü Avrupa perspektifi nden Afrika’yı komşu kıtamız olarak görüyor ve orada ilerleme kaydedilmesi için elimizden gelenin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Yine sağlık önemli bir gündem maddesi. Halen eşit haklara sahip olmayan, aile ve gençler için en büyük sorumluluğu üstlenen kadınlar da, önemli bir başlık.”

Zirvede Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil etti. Zirve kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ikili görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürpriz bir görüşme ile ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi. İki liderin, Suriye sorununu masaya yatırdığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapanış oturumu öncesinde düzenlediği basın toplantısında para ve maliye alanlarındaki adımlarda mutabık kaldıklarını açıklayarak, krizlere karşı dayanıklılığı artırmak amacıyla, küresel ve fi nansal güvenlik ağlarını daha etkili hale getirmek konusunda görüş birliğine vardıklarını aktardı. Geçen bir yılda tüm dünyayı derinden sarsan terör saldırılarına şahitlik ettiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sebeple zirvenin en önemli konularından birinin de terörle mücadele olduğunu vurguladı. Erdoğan, özel gündemle terörle mücadele konusunda müzakere ettiklerini aktararak, Türkiye olarak Antalya Zirvesi’nde ortaya koydukları kararlılık ve mücadele ruhuna dikkat çektiklerini kaydetti.

Buna karşılık terör örgütlerinin saldırılarını etkisiz hale getirmede başarılı olunamadığını, hiçbir ülke ve bölgenin bu tehlikeden uzak bulunmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Küreselleşen terör tehdidiyle mücadelenin, terör örgütleri karşısında ilkeli, tutarlı ve kararlı bir duruş sergilenmesinden geçtiğini de vurguladık. Terör örgütlerine karşı çifte standardı bırakmadan, uluslararası işbirliği ve dayanışmayı sağlamadan bu konuda mesafe kat edemeyeceğimizin altını çizdik. Teröre fi nansman sağlayan hususlarla mücadelede BM, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ve Mali Eylem Görev Gücü tarafından yapılan çalışmaları da desteklediğimizi belirttik. Bu çerçevede terörizmle mücadele eylem planına elimizden gelen desteği vereceğiz.”


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next