Castrol Türkiye, Pazarlama Müdürü Aslı Yetkin Karagül Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Castrol Türkiye, Orta Asya, Ukrayna Pazarlama Müdürü Aslı Yetkin Karagül:

Karbon ayak izini sıfırlıyoruz

Dünyanın lider madeni yağ üreticilerinden Castrol, Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) sektörel büyümeye ivme katmak amacıyla yedinci kez organize ettiği ODD Satış ve İletişim Ödülleri’nde çok özel bir uygulamaya imza attı. Dünyanın ilk karbon nötr motor yağı olan ve yetkili servislere özel olarak sunulan Castrol Professional ile ODD gecesinin karbon ayak izi sıfırlandı. Castrol, etkinliğin iklim değişikliğine olan etkisini sıfırlamak için “myclimate” Türkiye proje portföyünde bulunan Burgaz Rüzgar Santralı’na katkıda bulundu. Etkinlikler de karbon ayak izi bırakıyor

 

Dünyada hızlı bir değişimin yaşandığını ve bu değişimle birlikte iklim değişikliğinin etkilerinin günlük hayatımızda her geçen gün daha fazla hissedildiğini belirten Castrol Türkiye, Orta Asya, Ukrayna Pazarlama Müdürü Aslı Yetkin Karagül, “Bu etkileri hissetmekle kalmıyoruz, aynı zamanda fosil yakıtlar üzerine kurgulanmış hayatlarımızla her gün daha fazla sera gazı salımı yaparak, küresel iklim değişikliğinin hızlanmasını da tetiklemiş oluyoruz. İklim değişikliğine bireysel olarak etkimizin yanı sıra kurumsal olarak düzenlediğimiz her etkinlik sonucunda da bir karbon ayak izi ortaya çıkıyor” diyor. Karagül, bir etkinlik içinde karbon üreten faaliyetleri ise etkinlik alanının ısıtılması ve soğutulması, etkinlik alanındaki elektrik kullanımı, etkinlik esnasında ikram edilen yiyecek ve içecekler, katılımcıların etkinlik alanına ulaşımı, katılımcıların etkinlik esnasındaki otel konaklamaları, etkinlik esnasında kullanılan basılı malzemeler, fuar stantlarının yapılması ve taşınması olarak özetliyor.

Çiçek açan tohum kartları dağıtıldı

Karagül, ODD Satış ve İletişim Ödülleri 2016 etkinliği için yapılan özel uygulama hakkında şunları söylüyor: “ODD 2016 gecesinin hem enerjiden yeme-içmeye etkinlik karbon ayak izi, hem de katılımcıların ODD gecesine geliş gidişinin ortalama kilometreye göre ulaşım karbon ayak izi tespit edildi. Bu etkinlikten kaynaklanan karbon ayak izi, myclimate Türkiye tarafından ayrıntılı ve bilimsel bir çalışmayla ETH Zürih Üniversitesi ve myclimate İsviçre Vakfı tarafından belirlenen emisyon faktörleriyle hesaplandı. Bu hesaplamalar ışığında ODD 2016 etkinliği, Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilmiş kurumların onayladığı bir Gold Standard projesi olan Burgaz Rüzgar Santralı projesinin ‘karbon emisyon azaltım’ kredileri kullanılarak nötrlendi. Böylece, ODD gecesinde karbon nötrlenirken Türkiye’de de yenilenebilir enerji yatırımlarına destek verildi.” Karagül bu bilginin, ODD katılımcılarına, toprağa gömüldüğünde renkli çiçekler ve ağaçlar olarak doğaya geri dönen tohum kartlarıyla duyurulduğunu da sözlerine ekliyor.

Yaşanılabilir bir çevre için geleceğe yatırım yapıyor

Karagül, Castrol’ün yaşanılabilir bir çevre için geleceğe yatırım yapmayı hedefl ediğini, bu hedefl e lider araç üreticileriyle motor ve motor yağı geliştirdiklerini söylüyor ve ekliyor: “Araç üreticilerimizin ajandasını bilmek, onlarla ortak iş geliştirmek, sektörün ihtiyaç ve gerekliliklerini takip etmek konusunda son derece hassas davranıyoruz. Katma değer yaratmaktaki öncülüğümüz ve üstün teknolojidonanımız ile ilklere imza atıyoruz. Bu kapsamda, dünyanın ilk karbon nötr motor yağı Castrol Professional’ı ürettik ve yetkili servislere özel olarak sunduk.”

Araç başına 8 kilo karbon nötrleniyor

Karagül, dünyanın ilk yüzde 100 karbon nötr yağının tüketici için ne anlama geldiğini ise şu örneklerle açıklıyor: “Castrol Professional serisi ile motor yağının her 1 litresi için 2 kilo karbon nötrlüyoruz. Ortalama bir aile aracı başına 4 litre motor yağı kullanıldığı düşünülürse, toplam 8 kilo karbon nötrlemiş oluyoruz. 832 litre motor yağı kullanıldığında toplam 21 gemi konteynırına denk gelen 1664 kilo karbonu, 10 bin litre kullanıldığında toplam 4 olimpik yüzme havuzuna denk gelen 20 bin kilo karbonu, kısacası yıllık dünyadaki motor yağı kullanımından oluşan olimpiyat stadının 30 atına eşit gelen 500 bin ton karbon salınımı nötrlüyoruz. Böylece, büyüyen karbon ayak izimizi Castrol Professional ile tamamen sıfırlıyoruz.”

Tüketicilerin yüzde 85’i karbon nötr markayı tercih ediyor

Karagül, konuyla ilgili bazı istatistikleri de paylaşıyor. Buna göre, 2013’te yapılan müşteri araştırmasında yetkili servisler karbon nötr özelliği müşterilerine faydalı bir teklif sunmak bakımından 10 üzerinden 7+ olarak değerlendirip oyladı. Castrol’ün bu yeni teklifi OEM ve yetkili servis ürünlerinde kullanmasının sebebi, Castrol Professional ürünlerinin OEM yetkili servisleri için OEM’lerle ortak mühendislik çalışmaları sonucu özel olarak geliştirilmiş olması ve OEM’lerin ajandalarıyla örtüşmesi oldu. Dünyanın 6 ülkesinde tüketicilerin yüzde 55 ila yüzde 85’i, karbon ayak izini azaltan, karbon nötr özelliğine sahip markaya bağlılıklarını artıracaklarını ifade ediyor. Castrol’ün Türkiye’de yaptığı bir tüketici araştırmasına göre ise şehirli profi lin yüzde 42’si çevreci ürünleri tercih edeceğini belirtiyor.

Dünyanın ilk sertifikalı karbon nötr yağ serisini üretti

Castrol Professional serisinde Castrol EDGE Professional, Castrol MAGNATEC Professional ve Castrol GTX Professional ürünleri bulunuyor. Bu ürünlerin karbon ayak izi, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi tarafından geliştirilen Sera Gazı Protokolü’ne göre değerlendiriliyor. Castrol Professional serisindeki ürünlerin tamamı, bir ürün yaşam döngüsünde karbon ayak izinin ölçülmesi ve yönetilmesini sağlayan BSI PAS2060 standardına göre karbon nötr olarak sertifi kalandırılmış bulunuyor. Bu sayede dünyanın ilk sertifi kalı karbon nötr yağı olan Castrol Professional, lider araç üreticilerinin yetkili servislerine doğrudan satılıyor.

6 kıtada 7 karbon denkleştirme projesine destek veriliyor

Castrol Professional ürünlerinin karbon salınımı hem üretim aşamasında hem de BP Target Neutral tarafından 6 kıtada yürütülen karbon denkleştirme projeleri ile azaltılıyor. Castrol, bugün dünya çapında 7 karbon denkleştirme projesine destek vererek yerel topluluklara çevresel ve sosyoekonomik fayda sağlıyor. Bu kapsamda, Çin’de “Biyokütle” ve “Hidrogüç”, ABD’de “Temiz Enerji” ve “Gaz Değişimi”, Zambiya’da “Orman Kaybı”, Hindistan’da “Pedallı Su Tulumbaları” ve Türkiye’de “Rüzgar Enerjisi” projelerine destek veriliyor.

Broşür için tıklayınız...


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next