Türk sürücüsü otonom otomobillere dünden hazır Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Türk sürücüsü otonom otomobillere dünden hazır

Yaklaşık 8 bin 500 kişinin katıldığı TEB Cetelem Otonom Araçlar 2016 raporuna göre sürücüler otonom otomobiller için yol gözlüyor. Türk sürücüler, Çin ve Meksika’dan sonra sürücüsüz araçlara verdikleri yüzde 86 destekle 3. sırada.

TEB Cetelem, Cetelem Araştırma Merkezi’nin desteğiyle hazırlanan “Otonom Araçlar: Silikon Vadisi otomobilin direksiyonuna geçmeye hazırlanıyor” başlıklı raporu açıkladı. Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı Cetelem Gözlemevi Sonuçları 2016, bu yıl 15 ülkeden yaklaşık 8 bin 500 kişinin görüşüne başvurularak hazırlandı. Günümüzde otonom (sürücüsüz) otomobillerin öne çıkışıyla birlikte önümüzdeki beş yılda oyunun tamamen değişmesi ve otomobillerin bir sürücüye ihtiyacı olup olmadığının sorgulanır hale gelmesi bekleniyor.

Sürücüsüz araçlar konusunun ele alındığı raporda, mobil navigasyon sistemlerinin hayata geçmesiyle araç teknolojisinde büyük bir atılım yaşandığı, bugün sadece aracı güvenli olarak yolda tutmak için çalışan sürüş destek teknolojilerinin önümüzdeki dönemde yepyeni görevler üstlenmesinin beklendiği ortaya konuluyor.

Dünyanın birçok yerindeki otomobil kullanıcılarına sorular yöneltildiğinde, her 4 tanesinden üçü tam otonom otomobillerin gerçek olabileceğini düşündüğünü belirtiyor. Gelişmekte olan ülkelere bakıldığında kullanıcıların, Çin’de %92, Meksika’da %87, Türkiye ve Brezilya’da ise %86 oranında olumlu cevap verdiği dikkat çekiyor. Ancak Japonların yüzde 63’ü, İngilizler ve Amerikalıların ise yüzde 61’i konseptlerin gelişmesine daha dikkatli bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Bu ülkelerdeki kanun yapılarının bu konuda ağır işlemesi de teknolojiye bakış açısında bu kadar uzak duran düşüncelerin çıkmasına sebebiyet veriyor. Raporun sonuçlarını değerlendiren TEB Cetelem Genel Müdürü Didier Engelhard,  “Raporun konusunu oluşturan Otonom Araçlar, sürücüler tarafından olumlu karşılanıyor. Gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye’nin genç, dinamik, yeni trendlere ve teknolojik gelişmelere açık nüfusuna paralel olarak ülkemizde olumlu bakış daha da üst düzeyde seyrediyor. Rapor sonuçları gösteriyor ki, araştırmaya katılan ülkelerde sürücülerin yüzde 75’i otonom araçların yaklaşık 6,5 yıl içinde gerçek olacağına inanıyor. Burada göz önünde bulundurulması gereken ve geciktirici olabilecek unsurlar, özel hayata etki ve yerel yönetimlerin işbirliği içinde olması gerekliliği olarak sıralanabilir. Buna rağmen, Türk sürücüler otonom araçlar konusunda oldukça heyecanlı ve 2021’den önce hayata geçeceğine inanıyor. Bu rapor, bir kez daha Cetelem’in yalnızca bir tüketici finansman şirketi olmakla kalmayıp, üreticiler, distribütörler, bayiler ve sürücüler de dahil olmak üzere sektörün tüm oyuncuları için bir iş ortağı konumunda olduğunu gösteriyor” dedi.

Araştırmanın özet sonuçları şöyle:

 • Otomobil kullanıcılarının yüzde 48’i otonom araçları eğlence alanı olarak görüyor; onlara okuma şansı, internette gezinme veya televizyon izleme vakti sunuyor. Çinliler bu zamanı eğlence araçları kullanmak için tercih ediyor (%70). Onları Türkler (%57) ve Portekizliler (%56) izliyor.
 • Eğlence araçlarını kullanmayı tercih edenlerin hemen arkasından %40 yolcularla konuşmayı tercih edenler, %37 rahatlamayı tercih edenler gelirken, otomobil kullanıcılarının %25’i bu zamanı çalışarak geçireceğini belirtiyor.
 • Otomobil sürücülerinin %28’i “ne olur ne olmaz” diyerek gözlerinin her zaman yolda olması gerektiğini düşünüyor. Bu endişe Amerika Birleşik Devletleri’nde %40, İtalya’da %37, Polonya’da %35, Belçika’da %34 ve Güney Afrika’da %34.

Sürücüsüz (otonom) otomobiller hayatı nasıl kolaylaştıracak?

 • Araç ile seyahat daha verimli hale gelecek.
 • Trafik daha düzenli olacak.
 • Park yeri arama görevini aracın üstlenmesiyle, şehir içi kalabalık önemli ölçüde azalacak, sürücüler zamandan tasarruf edecek.
 • Konum bildirme servisleri sürücünün ve yolcuların profillerine özel reklamlar gönderecek, aracın durumunu gözleyip, tamiri için yardım sağlayacak, araç içindekilerin sağlıklarını bile kontrol edebilecek.
 • Engelli kullanıcıların trafiğe katılmaları kolaylaşacak.
 • Yakıt tüketimi azalacak, aile bireylerinin seyahat giderlerini düşürmek kolaylaşacak.
 • Araçlar trafik sıkışıklığından, trafik kazalarından en uzak yollardan gidecekleri için seyahat stresi ve süresi kısalacak.
 • Araç yoğun trafik içinde kaldığında ani frenlemelerden kaçınarak en yüksek enerjiyi üreten, en düşük yakıt tüketimi sunan ve yeniden hızlanma aşamasını kolaylaştıran ideal ortalama hızlarda ilerleyerek bütçe tasarrufuna da katkıda bulunacak.

Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next