Turkcell ve MIT’den online girişimcilik MBA programı Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Turkcell ve MIT’den online girişimcilik MBA programı                    

Turkcell’in MIT stratejik işbirliğiyle “Girişimcilik MBA” programı, dünya ile aynı anda Dijital Akademi’de ücretsiz ve Türkçe olarak sunuluyor.

Her geçen gün daha iyi eğitim ve daha zengin, kaliteli içerik konusunda yeni adımlar atan Turkcell Dijital Akademi, kendi alanında dünyaca ünlü kurumlarla yaptığı iş ortaklıklarına devam ediyor. Turkcell Dijital Akademi bu kez dünyanın teknoloji alanında en önemli üniversitesi kabul edilen MIT (Massachusetts Institute of Technology) ile dünyada bir ilke imza attı. İki önemli kurum, online eğitim alanında bir ilki gerçekleştirerek, dünyanın ilk “Girişimcilik MBA” (Innovator’s MBA) programını Türkçe ve İngilizce içerikle hazırladı. Dünyada bu tarz kaliteli eğitimlerin pek çoğu ücretli olarak sunulurken, Girişimcilik MBA programının dersleri dünyanın her yerinden ücretsiz olarak takip edilebilecek. MITx (MIT Online Eğitim Platformu), Turkcell ile yaptığı bu anlaşma kapsamında online eğitim konusunda dünyada ilk kez bir şirketle işbirliği gerçekleştirmiş oldu. “Girişimcilik MBA” programının online eğitimleri, tüm dünyadan katılımcılar için Turkcell Dijital Akademi’de başladı. Eğitime yayınlandığı ilk gün 60 bin kişi giriş yaptı.

Katılımcılar, MIT’den sertifika alabilecekler

Girişimcilik MBA programına kayıt olanlar “Müşteri kimdir?”, “Müşteriyi nasıl tanırız?” ve “Kullanıcıdan Doğan Girişimcilik” konularını öğrenerek sertifika alabilecekler. Tüm bunlarla birlikte MIT’nin “Kitlesel Online Açık Eğitimler” (Massive Online Open Courses-MOOC) kapsamındaki içerikleri Turkcell Dijital Akademi üzerinden Türkçe olarak yayınlanacak. “İnovasyon” kategorisinde toplam 48 MIT eğitim videosu Türkçeleştirildi. Ocak itibarıyla Turkcell Dijital Akademi portalından yayınlanmaya başlanan program 12 hafta açık kalacak. Girişimcilik MBA programına, Turkcell müşterisi olsun olmasın herkes kayıt olabilecek.

Katılımcılara aldıkları eğitimler doğrultusunda iki ayrı türde sertifika ile belgeleme imkânı sunuluyor. Bunlardan biri olan onur sertifikaları ücretsiz veriliyor. Kimlik onaylı ve MIT’nin uluslararası geçerliliği olan sertifikasını almak isteyen katılımcılar ise, edX üzerinden, eğitimin uzunluğuna bağlı olarak 20-100 Dolar arasında ücret karşılığı sertifika alabilecekler. Turkcell Akademi bünyesindeki dört MBA eğitiminden her birinin sertifika ücreti ise 50 Dolar.

“MIT ile aynı vizyona sahibiz: Bilgi ve inovasyonla dünyayı değiştireceğiz”

Turkcell Grup İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Banu İşçi Sezen, MIT ile işbirliklerinin yeni bir boyuta taşınması konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yeni dünyada başarıya giden yol teknoloji ve inovasyondan geçiyor. Teknolojiyi kullanarak fark yaratanlar, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar bir adım öne geçme fırsatını yakalıyor. Turkcell olarak üstün network altyapımız üzerinde geliştirdiğimiz çözümlerle Türkiye’ye fayda sunmak için çok çalışıyoruz. Bu çözümlerin başında bizim için eğitim geliyor. Eğitim alanında attığımız adımlarla ülkemize, insanımıza yatırım yapmaya devam ediyoruz. En iyi çözüm ortakları ile iş birliği yaparak girişimcilik ve inovasyonun önünü açmayı ilke ediniyoruz. Bu nedenle MIT ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği bizim için çok değerli. Çünkü bilgiye ulaşarak, bilgiyi kullanarak, teknoloji ve inovasyonla dünyayı değiştirebileceğimize inanıyoruz. İnsana yapılan yatırımın eğitimden ve bilgiden geçtiğine inanıyoruz. Günümüzde global pazarlarda yeni teknolojileri kullanan şirketler başarıyı yakalıyor. Biz de tam bu yüzden MIT ile girişimciliğe odaklandık. Ülkemizden de yeni teknolojileri kullanarak başarıyı yakalayan şirketlerimizi global pazarlarda görebilmek istiyoruz. MIT ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğimizde ilk online MBA programımızın içeriğinde girişimciliğe odaklandık. Bu program 70 milyona açık ve ücretsiz olacak. Dünyanın başarılı girişimcileri neden bizden çıkmasın dedik ve ilk kez tüm dünyaya açılan bir online MBA programını Türkçe hazırladık.”

Dijital Akademi, girişimcileri 2 trilyon dolarlık MIT ülkesine davet ediyor

2006’da şirket çalışanlarına eğitim vermek için oluşturulan Turkcell Akademi 2014’te dijitalleştirildi. Turkcell Akademi, 800’ün üzerinde eğitmen ve yine aynı sayıda iş ortağıyla grup bünyesinde her yıl ortalama 80 bin kişiye eğitim veriyor. Yaklaşık 8 yılda 9,2 milyon saat eğitime ulaştı. Bu eğitimlerin yüzde 90’ı artık dijital olarak gerçekleşiyor. Yalnızca bir yıl içinde 5 milyon kişi Turkcell Dijital Akademinin sitesine girdi, derslere baktı, inceledi. Bunların arasından 150’ye yakın ülkeden 1,5 milyon katılımcı da eğitimlerini tamamladı.

Turkcell Dijital Akademi, şimdi MIT’nin zengin içeriğiyle yepyeni bir dünyanın daha kapılarını aralıyor. Girişimciliği ve inovasyonu Turkcell gibi her zaman en öncelikli konuları olarak belirleyen MIT, bu alanda her yıl binlerce kişiyi eğitiyor. MIT mezunları tarafından kurulan 25 bin 600 şirket toplam 2 trilyon dolarlık gelir elde ediyor ve 3 milyon 300 bin kişilik istihdam sağlıyor. Turkcell Dijital Akademi katılımcılarını, eğer bir ülke olsaydı dünyanın en büyük 11. ekonomisine sahip olacak MIT’nin bir parçası olmaya davet ediyor.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next