MARKALARIMIZDAN HABERLER Anasayfa > Basın Bültenleri
Bülten Adı Tarihi
ŠKODA Elektrikli Araçlarında da Güvenlikten Ödün Vermiyor 30.07.2021

ŠKODA Elektrikli Araçlarında da Güvenlikten Ödün Vermiyor

Elektrikli otomobiller tüm dünyada kademeli olarak daha fazla tercih edilmeye başlanırken ŠKODA, tüm modellerinde olduğu gibi elektrikli araçlarında da üst düzey güvenlik sunma geleneğini sürdürüyor. ŠKODA’nın Avrupa pazarında sunmaya başladığı ve her geçen gün daha fazla müşteri tarafından tercih edilen ŠKODA iV elektrikli araçları, maksimum güvenlik için her koşulda yasal gerekliliklerin ötesine geçen kapsamlı testlerden geçiriliyor.

Elektrikli araçlarda içten yanmalı motora sahip araçlardan farklı olarak yüksek voltajlı bataryalar da bulunduğu için ŠKODA’nın iV elektrikli araçları en başından itibaren üst düzey güvenlik sağlayacak şekilde geliştirildi.

Bu sayede ŠKODA’nın bataryalı elektrikli araçları, bir kaza anında benzinli ve dizel motorlu ŠKODA’lar gibi güvenli hale getirildi. ŠKODA’nın elektrikli SUV modeli ENYAQ iV üst düzey güvenlik kapasitesini Euro NCAP 5 yıldız alarak da kanıtladı. Elektrikli SUV modeli, yetişkin yaya ve çocuk yolcu korumasında Avrupa’nın referans çarpışma testlerinde şimdiye kadarki en yüksek sonuna imza atmayı başardı. ENYAQ iV’nin iyi bir şekilde korunan yüksek voltajlı bataryası ise kaza sırasında riski hiç artırmayacak şekilde konumlandırıldı. Ayrıca kaza araştırma ve yangın güvenliği uzmanları tarafından da ENYAQ iV’nin konvansiyonel motorlu araçlar kadar yüksek güvenliğe sahip olduğu onaylandı.

ŠKODA’dan akıllıca tasarım çözümleri

ŠKODA, tüm otomobillerinde olduğu gibi elektrikli araçlarında da tasarımları en ince detaylarına kadar düşündü. Kaza sırasında riski daha aza indirmek adına gövde altına yerleştirilen batarya paketi, aynı zamanda su geçirmez ve sağlam bir muhafazaya yerleştirildi.

Kaza durumunda da yüksek güvenliği sağlaması adına gelişmiş güvenlik sistemleri de devreye alınıyor. Bataryanın sıcaklığı, şarj durumu ve diğer parametreler sürekli olarak izlenirken, yüksek voltaj sistemi de, arıza ya da kaza durumunda milisaniyeler içinde batarya bağlantısını keserek araç içerisindekiler için bir tehlike oluşmasını engelliyor.

 

Yüce Auto

* ŠKODA Türkiye Distribütörü Yüce Auto bir Doğuş Otomotiv ortaklığıdır.

* Orhan Yüce tarafından kurulan Yüce Grubu, otomotiv sektöründe 60 yılı aşan bir geçmişe sahiptir.

*  Otomobil Distribütörleri Derneği’nin de kurucusu olan Orhan Yüce, aynı zamanda derneğin 2010 yılına kadar “Onursal Başkan”lığını da yapmıştır.

* Yüce Auto, ISO 9001 ve VW Grup TÜV kalite yönetimi sertifikalarına sahiptir.

* Yüce Auto A.Ş. Türkiye genelinde 47 Yetkili Satış & Servis, 6 Yetkili Servis ve Yedek Parça Satış Noktası ile hizmet vermektedir.

* 2020 yılında 24 bin 175 araç teslim eden Yüce Auto, bu adetle %4.0 pazar payı elde etmiştir.

* 2019 yılında ŠKODA Distribütörleri arasında Satış Sonrası Hizmetler dalında yılın ithalatçısı ödülünü almıştır.

 

ŠKODA Auto

* 100 yılı aşkın geçmişiyle dünyanın en eski otomobil üreticileri arasında yer alan ŠKODA, 1895’te üretimine önce bisiklet ve motosikletle başladı.

* ŠKODA, 16 Nisan 1991 tarihinden itibaren bir Volkswagen Group markasıdır.

* Marka, bugün dünya çapında 10 farklı modelin üretim ve satışını gerçekleştiriyor: CITIGO iV, FABIA, RAPID, SCALA, OCTAVIA, SUPERB, KAMIQ, KAROQ, KODIAQ ve ENYAQ iV

* 2020 yılında ŠKODA, dünya çapında 1 milyonun üzerinde araç teslimatı gerçekleştirdi.

* 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020’de bir takvim yılı içerisinde 1 milyondan fazla araç satan Skoda tarihinde bir rekor kırdı.

* ŠKODA Auto, 100’ün üzerinde pazarda yer alırken, dünya çapında 42 binin üzerinde kişi istihdam etmektedir.

 

Bilgi İçin: Message İletişim / Fatih Yurdatapan / 0216 318 84 71

fyurdatapan@messageiletisim.com